-->
7 دسامبر 2014
2178

دکتر فخرایی فرزند نخبه دزفول واستادتمام دانشگاه تهران درگذشت


به گزارش ایسنا دکتر سید مهدی فخرایی، معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان در زمان ریاست دکتر واعظ زاده در بنیاد و همچنین دبیر سابق کنگره پیشگامان پیشرفت بود.

استاد فخرایی در سال 1339 در دزفول متولد شد و تحصیلات دوره دبیرستان را در مدرسه وابسته به دانشگاه شیراز پس از انتخاب به عنوان دانش‌آموز نخبه برگزیده گذراند. وی سپس در رشته مهندسی برق و الکترونیک موفق به اخذ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران شد و تحصیلات دوره دکتری خود را در همین رشته در دانشگاه کانادا ادامه داد.
استاد فخرایی دارای 220 مقاله علمی ملی و بین‌المللی در رشته تخصصی خود بود. وی دبیری 12 همایش علمی در کشور را در کارنامه کاری خود داشت. 

پیکر مرحوم استاد سید مهدی فخرایی فردا از ساعت 9 صبح با حضور دکتر نیلی،‌ ریاست دانشگاه تهران و نیز دکتر صادق واعظ زاده،‌ رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از مقابل مسجد دانشگاه تهران تشییع و پس از اقامه نماز به شهر دزفول جهت خاکسپاری منتقل می‌شود. 

 رییس مرکز الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت با تسلیت درگذشت استاد سید مهدی میرفخرایی استاد تمام دانشگاه تهران، دبیر سابق این مرکز و معاون پژوهشی اسبق بنیاد ملی نخبگان، وی را از چهره‌های نخبه و ارزنده کشور دانست که خدمات علمی قابل توجهی داشته است.
 دکتر صادق واعظ زاده در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا گفت: استاد سید مهدی فخرایی از استادان پرکار، سالم، خوش‌نام دانشگاه بود که سوابق زیادی در رشته تخصصی خود داشت و از اولین کسانی بود که از تخصص الکترونیک در رفع نیازهای دفاع مقدس استفاده کرد.
 دکتر واعظ زاده تصریح کرد: استاد فخرایی دانشجویان زیادی در سطوح مختلف تربیت کرد که بسیاری از آنها از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها هستند.
وی با بیان این‌که استاد فخرایی خدمات زیادی به نخبگان کشور کرده است، گفت: آن مرحوم همچنین در تاسیس و فعال‌سازی بنیاد ملی نخبگان مشارکت زیادی داشت و برای همه نخبگان کشور یک چهره آشنا، صمیمی و خدوم بود.
دکتر واعظ زاده گفت: استاد فخرایی همچنین از فعالان ارتباط صنعت و دانشگاه بود که پژوهش‌های کاربردی و عملیاتی شده زیادی در صنعت داشت.
 وی استاد فخرایی را انسانی بسیار پرهیزکار، خوش‌اخلاق، محبوب و مورد احترام دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران دانست.
 
دکتر واعظ زاده با تسلیت درگذشت استاد فخرایی به جامعه علمی و دانشگاهی کشور گفت: خداوند ایشان را با اولیای طاهرینش محشور فرماید.
 
استادی که تا پای جان بر اعتماد به دانشگاه و توان ایرانی ایستاد

دکتر فخرایی در پاسخ به نزدیکانش که از او می‌خواستند برای درمان بیماری سختش به خارج کشور یا لااقل به بیمارستانی خصوصی مراجعه کند گفت: من معلم دانشگاه تهرانم و درمانم را هم در بیمارستان دانشگاه پیگیری می‌کنم. دکتر فخرایی در پاسخ به نزدیکانش که از او می‌خواستند برای درمان بیماری سختش به خارج کشور یا لااقل به بیمارستانی خصوصی مراجعه کند گفت: من معلم دانشگاه تهرانم و درمانم را هم در بیمارستان دانشگاه پیگیری می‌کنم.
دکتر فخرایی در پاسخ به نزدیکانش که از او می‌خواستند برای درمان بیماری سختش به خارج کشور یا لااقل به بیمارستانی خصوصی مراجعه کند گفت: من معلم دانشگاه تهرانم و درمانم را هم در بیمارستان دانشگاه پیگیری می‌کنم.
 به گزارش ایسنا، علیرضا فخرایی، برادرزنده یاد دکتر سید مهدی فخرایی، استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران که دیروز - 16 آذر - پس از تحمل چند ماه بیماری سخت در منزل خود در تهران درگذشت این مطلب را صبح امروز در مراسم تشییع پیکر آن مرحوم در مسجد دانشگاه تهران برگزار شد، عنوان کرد.
 دکتر فخرایی، استاد تمام دانشکده برق دانشگاه تهران اواخر سال گذشته از بیماری خود که نوع نادری از سرطان خون پیش‌رونده بود آگاه شد و به گفته برادرش به واسطه عرق و تعصب عمیقی که به دانشگاه تهران و توان متخصصان داخلی داشت، علی‌رغم اصرار نزدیکان و توصیه پزشکان که از او می‌خواستند برای درمان به کانادا که پزشکان مجرب‌تری در زمینه بیماری نادر وی دارد مراجعه کنند حاضر به این کار نشد و تا پایان روند درمان خود را در بیمارستان شریعتی دانشگاه علوم پزشکی تهران پی گرفت.
 برادر استاد تعریف کرد: در زمان بستری شدن وی در بیمارستان، برخی نزدیکان با توصیه پزشک معالج که به دلیل نادر بودن و خطر شدید بیماری وی بر اعزام ایشان به خارج تاکید داشت، بدون اطلاع دکتر فخرایی، مقدمات اعزام وی را پیگیری می کردند. وی به محض اطلاع از این مساله بسیار عصبانی شد. گفتیم با این که بیمارستان شریعتی بسیار خوب است ولی با توجه به جدید و نادر بودن بیماری شما بهتر است به خارج بروید. دکتر فخرایی گفت من پزشکان داخلی را تحقیر نمی‌کنم. گفتیم خود پزشک شما توصیه کرده که اگر امروز که روز دوم بستری است به کانادا بروید بهتر از فرداست چون آنجا تجربه بیشتری در خصوص این بیماری دارند. دکتر فخرایی گفت پزشکان ما هم باید تجربه کنند. گفتیم این مساله به مرگ شما منجر می‌شود، پاسخ داد «خب بمیرم پس پزشکان ما کجا باید یاد بگیرند و تجربه کنند!؟»
 برادر دکتر فخرایی گفت: بهمن ماه پارسال که ایشان این حرف را زدند پیش خود فکر کردم شاید شعار می‌دهند و بالاخره راضی می‌شوند ولی تا آخر پای این حرف که برآمده از اعتقاد عمیق‌شان بود، ماندند و جان خود را هم سر همین عقیده گذاشتند.
 وی گفت: همسر دکتر فخرایی از من خواستند به دانشجویانش بگویم دکتر فخرایی خیلی دوستتان دارد و مهمترین توصیه‌اش به شما این است که خوب درس بخوانید.
 فخرایی خاطرنشان کرد: برادرم با تمام وجود به دانشگاه تهران علاقمند بود و سرانجام در روزی که به مناسبت شهادت سه تن از دانشجویان این دانشگاه به عنوان روز دانشجو نامگذاری شده درگذشت.
 پیکر مرحوم دکتر سید مهدی فخرایی، استاد تمام مهندسی برق و الکترونیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، صبح امروز با حضور کم نظیر استادان و دانشجویان دانشکده فنی از مقابل مسجد دانشگاه تشییع شد.
 دکتر سید مهدی فخرایی که در بدو تاسیس بنیاد ملی نخبگان، معاونت پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد را عهده دار بود روز گذشته در پی ابتلا به بیماری سرطان خون درگذشت.
 وی به رغم ابتلا به نوع نادری از سرطان خون و با وجود توصیه برخی پزشکان و نزدیکان برای پیگیری روند درمان در خارج کشور ترجیح داد روند درمان خود را در یکی از بیمارستان‌های دولتی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه دهد و بیماری خود را نیز فرصتی برای تجربه اندوزی پزشکان ایرانی تلقی می‌کرد.
 مراسم اقامه نماز بر پیکر استاد با سخنرانی دکتر صادق واعظ‌ زاده، رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، دکتر نیلی، رییس دانشگاه تهران، دکتر کمره‌ای ، رییس پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران و برادر آن مرحوم در مسجد دانشگاه برگزار شد و پیکر استاد پس از تشییع تا مقابل دانشکده فنی تا سر در دانشگاه تهران نیز در میان اشک و اندوه انبوه مشایعت‌کنندگان بدرقه شد. 

 پیکر استاد فخرایی در زادگاهش شهر دزفول به خاک سپرده خواهد شد.
 دکتر سید مهدی فخرایی در سال 1339 در دزفول متولد شد و تحصیلات دوره دبیرستان را در مدرسه وابسته به دانشگاه شیراز پس از انتخاب به عنوان دانش‌آموز نخبه برگزیده گذراند.
 وی سپس در رشته مهندسی برق و الکترونیک موفق به اخذ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران شد و دوره دکتری خود را در همین رشته در دانشگاهی در کانادا ادامه داد.
 استاد فخرایی دارای 220 مقاله علمی ملی و بین‌المللی در رشته تخصصی خود بود.
 وی دبیری 12 همایش علمی در کشور را در کارنامه کاری خود داشت.

نظر

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

اعلام فرصت های شغلی جهت اطلاع متخصصان

از همه سازمانها و شرکتهای دارای طرحها و پروژه های میکروالکترونیکی دعوت می شود تا با ثبت طرح/پروژه خود در این سامانه، از فرصت جذب بهترین متخصصان میکروالکترونیک کشور بهره مند گردند.
متخصصان محترم می توانند با ارسال رزومه تخصصی خود به آدرس info@iramis.org به بانک اطلاعات متخصصان انجمن میکروالکترونیک ایران پیوسته و در صورت نیاز از جزئیات فرصت های شغلی ثبت شده در سایت انجمن اطلاع یابند.

فرم ثبت طرح/پروژه پروژه های ثبت شده

دومین کنفرانس میکروالکترونیک ایران

سايت كنفرانس icm2020

آخرین اخبار